افتخار آفرینان کنکور 98


ادامه مطلب...

کافه متن

کافه متن

www.cafematn.ir

عکس یادگاری - آبان 96

کاردستی های جالب و خلاقانه بچه های خوب یاسین

نوجوانی ات مبارک

http://cdn.persiangig.com/preview/WtoERjXloJ/8cc7dd2cf760219660282aee37064aad_XL.jpg

نور می اندیشی، سبز می بینی، آسمان جولانگاه توست ،گام بر می داری

بی خویشتن در جستجوی هرچه مسیر،هرچه راه ،هرچه بهار ،هرچه روشنی

گامی فراتر از کودکی ، گامی نرسیده به جوانی . . . .

نوجوانی ات را جشن گرفته ای .

هرچه پنجره ، هرچه دریچه ، هرچه روزنه . . . .

و تویی و تمام گستره ها ،آبی ها ، سبزها ،نیلی ها . . . .

تویی و آینده ای نزدیک ، تویی و نوجوانی ، تویی و بهار . . .

نوجوانی ات را گام می زنی . . .

سال های سبز روییدنت را . . .

قد کشیدنت را . . .

جوانه دادنت را . . .

سال های نوجوانی ات را پرجوانه می خواهیم

فردا از آن توست، امروز روز توست ، همیشه برای توست ،

جهان گستره گام های توست .

        

   نوجوانی ات مبارک  


حسن مستعدی - دبیر ادبیات 

تست ذهنی: قطار به کدام سمت حرکت می کند؟

تست ذهنی:

   قطار به کدام سمت حرکت می کند؟

 

 

اگر قطار به سمت راست حرکت می‌کند:

نیمکره چپ مغز شما فعال و توسعه یافته است. این بخش از ذهن توانایی‌های زبانی شما را به عهده دارد. این نیمه از مغز گفتار و توانایی خواندن و نوشتن شما را کنترل می‌کند. همچنین حقایق، نام‌ها، تاریخ و نوشته‌ها را به یاد شما می‌آورد. سمت چپ مغز مسئول منطق و تجزیه و تحلیل است. به این معنی که تمام واقعیات را بررسی می‌کند. اعداد و سمبل‌های ریاضی توسط این بخش شناخته می‌شوند. اطلاعات از طریق نیمکره چپ مغز بترتیب پردازش می‌شوند.

اگر قطار به سمت چپ حرکت می‌کند:

نیمکره راست مغز شما فعال است. نیم کره راست متخصص پردازش اطلاعات تصویری و نمادهاست اما نه اطلاعات کلمه‌ای. این نیمه از مغز به ما فرصت خواب دیدن و خیالبافی را می‌دهد. با کمک نیمکره راست، ما می‌توانیم داستان‌های مختلف را با هم ترکیب کنیم. همچنین این نیمکره مسئول توانایی‌های موسیقی و هنر‌های تجسمی است. نیمکره راست به طور همزمان می‌تواند بسیاری از اطلاعات مختلف را پردازش کند. این بخش می‌تواند مشکلات را بعنوان یک کل حل کند و نه با استفاده از تجزیه و تحلیل.

 

 

 

عدد اول

غربال اراتستن، در ریاضیات،الگوریتم ساده‌ای است که با کمک آن می‌توان اعداد اول بین اعداد مختلف را یافت. کشف این روش را به اراتستن دانشمند یونان باستان نسبت می‌دهند.
برای استفاده از این غربال باید از هفت قانون زیر پیروی کرد (فرض کنید می‌خواهیم اعداد اول بین ۱ تا ۱۰۰ را بیابیم.)
اعداد بین ۱ تا ۱۰۰ را می‌نویسیم.
عدد ۱ را خط می زنیم.
دور عدد ۲ خط می کشیم و مضرب هایش را خط می زنیم.
دور عدد اول بعدی خط می کشیم و مضرب هایش را خط می زنیم.
بازگشت به مرحله چهارم.
این کار را تا جایی که به عدد اولی برسیم که مضرب هایش در جدول خط نخورده باشد انجام می دهیم.
دور تمام اعداد باقی مانده خط می کشیم.

چگونه فایل PDF بسازیم و بخوانیم؟

 PDF فرمتی است که برای کتاب های الکترونیکی استفاده می شود و نسبت به فرمت های دیگر مثل Doc برتری دارد چون وقتی از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر انتقال می یابد نظم نوشته های آن به هم نمی ریزد.
به هر حال، در بسیاری از مواقع کسانی که فایلی را می گیرند ترجیح می دهند که فایل را به صورت PDF بگیرند، چون ممکن است در کامپیوتری که می خواهند از آن فایل استفاده کنند نرم افزار سازنده ی فایل وجود نداشته باشد.

 
چگونه PDF بخوانیم؟
 

برای این که بتوانیم یک فایل PDF را بخوانیم باید از نرم افزار Adobe Acrobat Reader استفاده کنیم. این نرم افزار را می توانیم از سایت www.Adobe.com/acrobat به راحتی download کنیم.
برای download کردن یک فایل PDF به جای آن که روی لینک آن کلیک کنیم، بهتر است ابتدا کلیک راست کنیم و بعد Save target as را انتخاب کنیم تا فایل بر روی کامپیوترمان ذخیره شود تا به راحتی بتوانیم آن فایل را باز کنیم و اطلاعات درونی اش را ببینیم.

 
چگونه فایل PDF بسازیم؟
 

چند راه برای ساختن فایل PDF داریم. هر فایلی که بتوانیم چاپ کنیم را می توان به PDF تبدیل کرد. بنابراین می توانیم فایل های مختلف را به PDF تبدیل کنیم تا دیگران برای دیدن فایل های ما نیازی نداشته باشند که نرم افزارهای مختلف را نصب کنند. یکی از راه های ساختن PDF استفاده از نرم افزار  Adobe Acrobat است. توجه کنید که این نرم افزار با Adobe Acrobat Reader تفاوت دارد. Reader فقط می تواند فایل PDF را بخواند ولی Adobe Acrobat که بعضی اوقات Adobe Acrobat Writer هم نامیده می شود، هم می تواند فایل های PDF را بخواند، هم می تواند ویرایش کند و هم فایل های PDF ایجاد کند.

اگر فایل های PDF را با نرم افزار Adobe Acrobat باز کنیم می توانیم آن ها را تغییر بدهیم. برای ساختن فایل PDF و تبدیل فایل های دیگر به PDF از Adobe Distiller که به همراه Adobe Acrobat نصب می شود هم می توانیم استفاده کنیم.
البته نرم افزار Adobe Distiller بدون Adobe Acrobat هم نصب می شود و می توانیم فقط از آن استفاده کنیم در این صورت برای خواندن فایل های PDF باید Adobe Acrobat Reader را هم نصب کنیم.

اگر نرم افزار Adobe Distiller را نصب کنیم چاپگری با همین نام بر روی کامپیوتر نصب می شود که هر فایلی را که می خواهیم به PDF تبدیل کنیم باید اول با نرم افزار مربوط به خودش باز کنیم و بعد فایل را چاپ کنیم. چاپگر Adobe Distiller را به جای چاپگر پیش فرض خودمان انتخاب کنیم تا مسیر ذخیره ی فایل را از ما بپرسد و فایل PDF ذخیره شود. این روش اگرچه بسیار راحت و ساده است ولی بعضی از وقت ها با مشکل مواجه می شود و ممکن است فایل PDF مان درست کار نکند. مثلا بعضی وقت ها این روش نمی تواند با فونتی که ما توی فایلمان استفاده کردیم کار کند و پیغام Error می دهد.

راه دیگر استفاده از نرم افزار PDF995 است. این نرم افزار را می توانیم از سایت www.pdf995.com دانلود کنیم. حجم این نرم افزار بسیار کم است و وقتی روی سیستم مان نصب می شود یک چاپگر با همین نام بر روی ویندوزمان نصب می شود که می توانیم با انتخاب این چاپگر به عنوان چاپگر پیش فرض در هنگام چاپ، فایل PDF بسازیم.

راه مطمئن تر برای ساخت فایل PDF استفاده از چاپگر Postscript است که دردسر بیشتری دارد. برای نصب چنین چاپگری در Control Panel، Printers را باز می کنیم بر روی Add Printer دو بار کلیک می کنیم و در مرحله ی بعد Local Printer را انتخاب می کنیم در قسمت Select the Printer Port از بین فهرست نمایش داده شده، آخرین گزینه یعنی File: Print to file را انتخاب می کنیم. در مرحله ی بعد یک چاپگر Postscript را به عنوان چاپگر انتخاب می کنیم. اگر می خواهیم این چاپگر پیش فرض باشد Yes و اگر نه No را انتخاب می کنیم و Next را می زنیم تا نصب ما کامل شود.
حالا برای ساختن PDF باید در نرم افزار مورد نظرمان فایل را با استفاده از چاپگر که نصب کردیم چاپ کنیم، اول باید مسیر و نام فایل دخیره شده را مشخص کنیم تا یک فایل PRN بر روی هارد کامپیوترمان ذخیره شود و  بعد این فایل را با نرم افزار Acrobat Distiller باز می کنیم و سپس با استفاده از Drag کردن، فایل PRN را بر روی نرم افزار قرار دهیم.
Distiller، یک فایل PDF در کنار فایل PRN ما می سازد که می توانیم آن را باز کنیم و ببینیم. سایت هایی هم مثل www.pdfconverter.com وجود دارند که به صورت online بعضی از فایل هایمان مثل Word و html را به PDF تبدیل می کنند. البته این سایت ها معمولا با فایل های فارسی سازگار نیستند. در آخر بعضی از نرم افزار ها امکانات خاصی را برای ساختن فایل های PDF دارند که در قسمت Save As و یا Export آن ها می توانیم فایل PDF بسازیم.

چگونه اطلاعات را هارد به هارد کنیم؟

 بعضی اوقات می خواهیم برای محکم کاری اطلاعات مهم و ضروری را روی یک هارد دیگر هم ذخیره کنیم یا این که از اطلاعاتی که روی یک هارد دیگر است خوشمان می آید و می خواهیم آن ها را داشته باشیم ولی با CD یا DVD و یا فلش و چیزهای دیگر به خاطر حجم محدودی که دارد نمی شود .

به همین علت مجبوریم هارد به هارد کنیم. اگر می خواهید این کار را به درستی انجام دهید باید خیلی حواستان را جمع کنید و دقت داشته باشید. کامپیوترها معمولا یک هارد دیسک دارند.اول برای پارتیشن های موجود در هارد دیسکتان اسم مخصوص بگذارید. برای انجام این کار My Computer را باز کنید و روی پارتیشن کلیک راست کنید.

گزینه ی Properties را انتخاب کنید. حالا در پنجره ای که باز شد، نام پارتیشن را عوض کنید.

حالا با همین روش اسم همه ی پارتیشن ها را عوض کنید و آن ها را به یاد داشته باشید.

حالا کامپیوترتان را خاموش کنید. هارد دیسکی را که می خواهید اطلاعات را از آن کپی کنید بردارید. آن را به دقت بررسی کنید. هارد دیسک ها معمولا با یک کابل به مادربرد وصل می شوند. در کنار محل اتصال کابل به هارد دیسک محلی برای وصل کردن فیش برق یا همان Power قرار دارد.

شما باید نگاه کنید که ببینید جامپرها هستند یا نه. معمولا روی بدنه ی هارد دیسک ها چگونگی قرارگیری جامپرها را توضیح داده است.

جامپر چیست ؟

جامپرها یک قطعه ی ریز هستند که به وسیله ی آن ها می توانیم تنظیمات یک قطعه ی سخت افزاری را به صورت فیزیکی عوض کنیم.در جدولی که روی بدنه ی هارد دیسک ها وجود دارد دنبال حالت Slave بگردید. شما باید جامپر هارد دیسک دوم را با توجه به توضیحات جدول روی بدنه ی هارد دیسک در حالت Slave قرار دهید. حالا وقتی کامپیوتر خاموش است در کیس را باز کنید. در کیس هارد دیسک را پیدا کنید. هارد دیسک با کابلی به مادربردتان وصل است. این کابل معمولا دارای 2 جای اتصال است. ممکن است هم به هارد دیسکتان و هم به CD-Rom تان وصل باشد. شما می توانید به همین روش کابل هارد دیسک دوم را به مادربردتان وصل کنید. برای این کار می توانید جای اتصال دوم را از CD-Rom جدا کنید و به هارد دیسک دوم وصل کنید. حالا شما 2 تا هارد دیسک را با یک کابل به مادربردتان وصل کنید.

هارد دیسک کامپیوتر شما به عنوان میزبان و هارد دیسک دوم به عنوان مهمان است. حالا باید برقی را که هارد دیسک دوم نیاز دارد تأمین کنید برای این امر به نوع فیش برقی که به هارد دیسک متصل است دقت کنید. احتمالا یکی از این نوع فیش های مثل آن در کامپیوترتان هست که به هیچ جایی و هیچ چیزی وصل نشده است. این کابل ها همگی به سیستم اصلی برق کامپیوتر وصل شده اند. یکی از این فیش های آزاد را به هارد دیسک مهمان وصل کنید. حالا کامپیوترتان را روشن کنید.

 

به محض این که روشن شد کلید Delete را فشار دهید تا وارد تنظیمات مادربرد شوید. این منو برای هر نوع مادربردی فرق می کند اما در این منو تنظیمات مربوط به هارد دیسک وجود دارد. به منوی standard Cmos Features بروید. معمولا تنظیماتی در مادربرد های جدید به صورت پیش فرض وجود دارد که هارد دیسک ها را در حالت اتوماتیک شناسایی می کند. اگر به این صورت هارد دیسک را نشناخت شما تنظیم این قسمت را در حالت auto بگذارید تا مادربردتان به صورت خودکار هارد دیسک را شناسایی کند. حالا از منو بیرون بیایید و گزینه ی Save an Exit را بزنید.


اگر تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید کامپیوترتان مثل حالت اولش کار می کند. ویندوز بالا می آید. اما وقتی My Computer را باز کنید متوجه می شوید که پارتیشن های جدید اضافه شده است که همان پارتیشن های هارد دیسک مهمان است. حالا اطلاعاتی را که لازم دارید در بین دو هارد دیسک کپی کنید. این کپی هم دقیقا مثل زمانی است که در هارد دیسک خودتان اطلاعات را از جایی در جای دیگر کپی می کنید. بعد از این که کارتان تمام شد، کامپیوترتان را خاموش کنید و همه چیز را به حالت اولش برگردانید. هارد دیسک مهمان را جدا کنید و کابل برق و کابل مادربرد را به حالت اول برگردانید. جامپر را دوباره به حالت اول روی مادربرد قرار دهید. این حالت روی بدنه ی هارد دیسک با عنوان Master مشخص شده است. بعد از این که همه چیز ( کابل ها و جامپر ) را به حالت اولیه برگرداندید در کیس را ببندید.

آموزش مقدماتی کامپیوتر

کامپیوتر متشکل از دو بخش است: سخت افزار و نرم افزار.
 
سخت افزار خود از سه قسمت تشکیل شده است:
–   ورودی: دستگاه هایی هستند که برای وارد کردن داده‌ها (اطلاعات) به کامپیوتر به کار می‌روند. مثل: صفحه کلید و ماوس.
–   خروجی: دستگاه هایی هستند که برای خارج کردن (نمایش دادن) داده‌ها به کار می‌روند. مثل: صفحه نمایش (مونیتور) و چاپگر (پرینتر).
–    پردازشگر: مهمترین جزء سخت افزاری کامپیوتر است که داده‌ها را پردازش می‌کند.

اصطلاح کامپیوتر در این جزوه منظور کامپیوتر های خانگی می‌باشد.یا (PC). شکل ظاهری کامپیوتر از یک بدنة چهارچوب مانند که شامل یک قطعه جعبه مانند به نام POWER (منبع برق کامپیوتر) که عموماً در بالا می‌باشد، تعدادی PORT (درگاه) جهت اتصال دستگاه‌های خروجی و ورودی که اکثراً در پشت می‌باشند،  فضاهای داخلی نیز جهت قرارگرفتن  MOTHER BOARD (برد اصلی)، درایو فلاپی، CD درایو، HARD (دیسک سخت) و همچنین در قسمت جلو دکمه‌هایی جهت روشن و خاموش کردن کامپیوتر (دکمه POWER)، دکمةRESET وسایر قطعات موجود میباشد

BOOT  کردن
 بوت گرم وبوت سرد نیز راه‌اندازی مجدد کامپیوتر توسط دکمه‌های صفحه کلید  ALT+ CTRL + DELETE می‌باشد. و چراغ هایی که هنگام روشن بودن کامپیوتر و همچنین هنگام فعال بودن CPU روشن می‌شوند. و تمام این اجزاء توسط یک درپوش محافظت می‌شوند. به این مجموعه CASE نیز می‌گویند.

 
ـ ورودی وخروجی‌ها (PORT) و یا درگاه‌ها دو نوع هستند:
1 ـ ورودی نر (SERIAL PORT) یا COM که معمولا  دو نوع است: COM I و  COM II. COM I دارای 9 عدد PIN (یا سوزن) است و COM II دارای 15 عدد PIN است.
ـ2 مادگی ((PARALEL PORT  یا LPT  یا پورتهای موازی
ـ توجه: از COM هم می‌توان به عنوان ورودی و هم به عنوان خروجی استفاده کرد.
ـ ماوس را به COM وصل می‌کنیم
ـ کابل لینک (LINK): اطلاعات و داده‌های یک کامپیوتر را با این کابل می‌شود به یک کامپیوتر دیگر منتقل کرد..
ـ LPT  نیز مانند COM هم کارکرد ورودی و هم کارکرد خروجی دارد. سرعت LPT بیشتر از COM است و اطلاعات داده شده را سریعتر منتقل می‌کند.
ـ COM و LPT  با کابل مربوط به مادر بورد وصل می‌شوند. و برای اتصال صحیح کابل به مادر بورد یک خط قرمز در یک طرف کابل وجود دارد که باید با علامت روی مادر بورد دریک طرف قرار گیرد.

توجه: در صورت نیاز می توان با بقیه کارتهای مربوطه، COM های اضافی ایجاد کرد مانند: COM3 و COM4
ـ USB (UNIVERSAL SERIAL BUS): یک درگاه جدید می‌باشد .
ـ سرعت USB بیشتر از COM و LPT است.
 ـ به COM  یا LPT در یک زمان فقط می‌توان یکی از ادوات کامپیوتر مثل ماوس (MOUS) را متصل کرد ولی به USB می توان قطعات زیادی را همزمان وصل کرد.

 
ـ درگاه PS2:

می توان ماوس یا صفحه کلید یا … را به آن وصل کرد که با این امکان COM اشغال شده توسط این ادوات آزاد شده و آماده استفاده برای وسیله دیگری خواهد بود.
در مادر بورد یکسری شکافهای توسعه (SLOT) سیاه و سفید و گاهاً خاکستری وجود دارد که شرح آنها در زیر آورده می‌شود:

1 ـ  درگاههای سیاه که بزرگند و بنام ایزا (ISA) خوانده می‌شوند: در ایزا کارتهای با امکان 16 BIT کار کرد دارند (البته در روی سیستم های پیشرفته در حال حذب شدن هستند)
2 ـ  درگاههای سفید که کوچکترند و PCI خوانده می‌شوند که کارتهای با توانایی 32BIT در ان کار می‌کنند (اطلاعات را به صورت مجموعه‌های  32 BIT پردازش می‌کند)
3 ـ  درگاه خاکستری که بنام AGP خوانده می‌شود که جدید بوده و کارتهای گرافیک جدید روی آن نصب می‌شوند.
کارتهای PCI را می‌شود در هر کدام از اسلوتهای مربوط جا داد (برای کارتهای ایزا نیز همینطور می‌توان در هر کدام از اسلوتهای مربوطه جا سازی کرد).
RAM (حافظه موقت): اطلاعات اضافه شدة اخیر را  بصورت موقت در خود نگهداری می‌کند و متکی به برق است که در صورت قطع برق این اطلاعات پاک می‌شوند.

 
چند نوع متداول RAM وجود دارد:

الف)    RAM های  72 پین یا RAM معمولی که در حال حذف شدن هستند.

ب)  RAMهای 168 پین که به آن SD.RAM نیز می‌گویند.

ج) RAMهای.......................ِِِDDRAM.

د) RAMهای.......................ِِDDR2.

ـ  به محل قرار گرفتن RAM  بانک می‌گویند. برای پر کردن بانکها در بعضی از سیستم‌ها باید به ترتیب شماره آنها توجه کرد و ابتدا بانک صفر و سپس به ترتیب بانک یک و … را پر کرد.

طرز قراردادن RAM در بانک RAM

SD.RAM از بالا در بانک جا می‌رود و RAM معمولی از بغل می‌رود.

مشخصه‌های نرم افزاری RAM:

الف) ظرفیت RAM : واحد آن مگابایت ویا گیگابایت است و فعلاً تا ظرفیت 1 گیگا بایت در بازار موجود است.

ب) سرعت انتقال داده‌ها به مادر بورد یا BUS:

رم‌های قدیمی معادل 666BUS بودند و پس از آن  رم‌های 100 BUS به بازار آمدند و RAM های جدید معادل 133 BUS هستند.

 

ـ  توجه: سرعت دسترسی به اطلاعات داخل رم که بر حسب نانو سکند  و یا میلی سکند بیان می‌شود نیز مهم است.

ـ (CENTRAL PROCECCING UNIT) یا CPU  واحد پردازش مرکزی: قسمت اصلی کامپیوتر و در عین حال مهمترین بخش آن است.

ـ سرعت و ولتاژ که دو جزء مهم CPU است معمولاً بر روی آن نوشته شده است.

 

ـ MMX یعنی پردازنده‌هایی هستند که حاوی دستورالعملهایی برای پردازش صوت و تصویر هستند و از مشخصه‌های یک  CPU خوب هستند.

 

ـ شناسایی CPU بر اساس سرعت و اسم  آن است و شناسایی سیستم نیز بر اساس نام و سرعت CPU است و بر حسب مگاهرتز است .

ـ سوکت : محل جایگیری CPU بر روی مادر بورد است و هر CPU یک نوع سوکت مخصوص به خود را دارد (CPU های با مدل پائین تر از پنتیومII معمولاً روی سوکت با شماره 7 قرار می‌گیرند).

ـ  هر مدل CPU دارای مادر بورد مختص به خود می‌باشد.

ـ روش جاسازی CPU: پس از قرار دادن  CPU روی سوکت اهرم نگهدارنده را در جای خود قرار می‌دهیم.

ـ روش حمل CPU: دندانةهای آنرا در یک فیبر فرو می‌کنیم تا هنگام جابجا کردن آن آسیب نبینند.

ـ برای خنک کردن کامپیوتر و مخصوصاً CPU باید از فن استفاده کرد.

 
جامپرها (JUMPER): اتصالات تنظیم کننده ولتاژ و سرعت است و برای تنظیم ولتاژ و سرعت سخت افزار کامپیوتر و CPU روی مادر بورد قرار دارند در واقع جامپرها کار تنظیم قطعات نصب شده از جمله CPU را با سیستم انجام می‌دهد.

ـ رنگ جامپر مهم نیست ولی شماره آن مهم است.

یکی ازکاربردهای جامپر: اگربه سیستم PASSWORD داده باشیم و آن را فراموش کرده باشیم باید جامپر مخصوص فراموش کردن حافظه ROM (یاBios ) که روی مادر بورد است را پیدا کرده و برای لحظه‌ای کوتاه آن را short (اتصال کوتاه ) می‌کنیم که با این کار اطلاعات خاصی از جمله PASSWORD ـ تاریخ ـ ساعت و … پاک می‌شود.

 
ـ حافظهRAM (بایاس): اطلاعات کامپیوتر در آن حافظه قرار می‌گیردو توسط یک باطری کوجک اطلاعات آن نگهداری می‌شود.

 
کنترلرها (CONTROLLER):

کنترلرها روی مادر بورد قرار دارد و سه نوع می‌باشند: یکی مربوط به فلاپی است وکوچک است و دوتای دیگر که بزرگترند مربوط به هارد وCD درایو است. کنترلرهای مربوط به هارد (HARD) IDE خوانده می‌شوند: IDE1 و IDE2

ـ هر کنترلر در آن واحد می‌تواند دو قطعه فعال را کنترل کند.

ـ در کل ترکیبی از چهار هارد یا CDRAM را می‌توان در کامپیوتر داشته باشیم (در صورت نیاز به قطعه  پنجم می‌شود از قطعه‌ای استفاده کرد که یا USB یا اسکازی  باشد)

اسکازی یک کارت دارد که در slot  فرو می‌رود و نیازی به کنترلهای روی مادر بورد ندارد و نیاز به کنترلهای اشغال شده توسط چهار قطعه نخست را ندارد – ادوات اسکازی برای کارهای حرفه‌ای استفاده می‌شود.

اگر دو تا هارد در کامپیوتر داشته باشیم اگر به یک کنترلر وصل می‌شوند باید یکی به عنوان هارد ماستر (MASTER یا هارد سرور) و دیگری به عنوان هارد اِسلٍیو (SLAVE یا هارد پیرو) به کار برده شود. که برای تشخیص slave یا master  قرار دادن هارد باید از جامپر استفاده کرد.
نمی شود دو هارد slave و یا دو هارد master را به یک کنترلر متصل کرد.
در موقع اتصال جهت  کابلها مهم است که به خط قرمز در کنار کابل مربوطه توجه گردد و به دفترچه راهنمای مادر بورد رجوع شود.

 

کنترلر های هارد:

ـ توجه: در هارد و فلاپی و CDROM جامپر پشت آنها است و بر اساس آن باید جاسازی این قطعات و تنظیم آنها با سیستم و سایر ادوات صورت گیرد
ـ معمولا هارد ماستر همان هارد اصلی سیستم خواهد بود و BOOT شدن سیستم با این هارد صورت می‌گیرد (در بخش‌های دیگر در مورد BOOT نمودن سیستم توضیح داده خواهد شد)
 

هارد: بانک اطلاعات سیستم است.

ـ دو اصل مهم در مورد هارد: 1ـ  ظرفیت هارد که با واحدMB یا GB یا TB اندازه‌گیری می‌شود هارد 40 (یعنی هارد 40 گیگا بایت) ـ سرعت هارد که تعداد دور در دقیقه (RPM)است

هارد با ظرفیت 180GB و سرعت 6500RPM  یک هارد متعارف است.
2 ـ هارد  بر اساس سرعت آن دو نوع است: هارد دور بالا، هارد دور پائین
3 ـ هاردی که جلوی عدد آن +PLUS)) است سرعت أن بالاتر است (7400 دور در دقیقه)

CD ROM: سرعت آن بر اساس X است و X معادل 176 Kbyte/sاست (52.X آخرین سرعت در CDROM موجود در بازار است).
متعارف همان CDROM با سرعت 40X است.
CASE (TOWER): انواع AT و ATX دارد: واز نظر اندازه سه نوع هستند:

1ـ MINI TOWER : (ابعاد کوچک)
2ـ MEDUME TOWER : )متوسط)
3ـ FULL TOWER: CASE با ابعاد بزرگتر که امکانات بیشتر برای جاسازی ادوات کاربردی و مورد نیاز در آن در نظر گرفته شده است.

تغذیه دانش اموزان راهنمایی و دبیرستان

در کشور ما هنوز امکانات کافی وجود ندارد تا به دانش آموزان مقطع راهنمائی و دبیرستان یک وعده غذا بدهیم ولی حضور تعداد زیادی از دانش آموزان در مدارس فرصتی طلائی برای اموزش تغذیه است .
آنها باید بیاموزند بخش عمده ای بیماریهایی که در خانواده های خود شاهد آن هستند و اغلب بزرگترها با آن روبرو می شوند با تغذیه  خوب و صحیح قابل پیشگیری است .
مطالعات اخیر نشان داده که تغذیه صحیح در قدرت یادگیری دانش اموزان موثر است و باید هر 4 تا 6 ساعت برای نگهداشتن غلظت قند خون در حد طبیعی غذا بخورند  تا فعالیت سیستم عصبی و عملکرد مغزی ایشان در حد مطلوب باقی بماند بنابراین دانش اموزان این سنین به خوردن غذا در وعده های  بیشتر نیاز دارند و باید میان وعده غذایی بین صبح تا ظهر و ظهر تا شب وقبل از خواب حفظ شود .
صبحانه یکی از اصلی ترین وعده های غذائی روزانه کودک است . بچه هایی که صبحانه نمی خورند دارای ضریب هوش پائین ترو قدرت یادگیری کمتری هستند .
 در دوران بلوغ به علت افزایش سرعت رشد ، نیاز های تغذیه ای افزایش می یابد پس 6 وعده غذا توصیه می شود .
مصرف روزانه 3 واحد از گروه شیر و لبنیات ، 3-2 واحد گوشت و حبوبات ، 5-3 واحد از گروه سبزی ها و 4-2 واحد از گروه میوه ها و 11-6 واحد از گروه  نان و غلات برای این سنین در نظر گرفته شده است .
به دانش اموزان توصیه می شود که در برنامه غذایی روزانه از تمام گروههای غذایی در حد اعتدال استفاده نمایند . تعادل به معنی مصرف مقادیر کافی از موارد مورد نیاز برای  حفظ سلامت بدن است و تنوع یعنی مصرف  انواع مختلف مواد غذایی در تمام گروههای غذایی فوق .
بهترین راه برای اطمینان  یافتن از تعادل و تنوع در غذای روزانه استفاده از تمام گروههای مواد غذایی یعنی گروه نان و غلات ، گروه میوه و سبزی ها ، گروه گوشت و حبوبات و مغزها و گروه شیر و لبنیات است .
در هر گروه مواد غذایی دارای ارزش غذایی تقریباً یکسانی هستند و می توان از یکی به جای دیگری استفاده کرد مثلاً در گروه شیر و لبنیات استفاده از شیر و ماست و دوغ و کشک و... همگی باعث دریافت کلسیم و پروتئین  می شوند و شیر و ماست و... فرقی ندارد .

گروه نان و غلات : مواد غذایی مثل نان ، ماکارونی ، برنج ، گندم ، جو ، ذرت و... در این گروه قرار می گیرند . یک واحد نان و غلات برابر است  با یک کف  دست نان اعم از بربری ، ghalat.jpg - 96.49 Kbسنگگ یا تافتون یا چهار کف دست نان لواش یا یک کفگیر پلو و ماکارونی توصیه میشود روزانه   11 6-  واحد از مواد غذایی این گروه مصرف می شود .
البته مقدار نیاز مواد غذایی این گروه بستگی به نیاز فرد سن و فعالیت روزانه دارد . سنین راهنمایی از 6 واحد در روز شروع می شود و افزایش می یابد و در سنین دبیرستان به 11 واحد نزدیک و شاید بیشتر هم نیاز باشد . گروه نان و غلات دارای قندهای ساده و پیچیده ، فیبر ، ویتامین های گروه B  ،آهن ، پروتئین و منیزیم می باشد .
مثال : اگر دانش اموزی در طول روز 5 کف دست نان بربری و 2 کفگیر برنج و دو کفگیر ماکارونی و 3 عدد بیسکوئیت مصرف کند چند واحد نان و غلات استفاده کرده است .
واحد10  =1+2+2+5 : جواب

گروه گوشت و حبوبات و مغزها : انواع گوشتهای قرمز و گوشتهای سفید و امعاء و احشاء ( دل ، جگر ، قلوه ، زبان و.. ) تخم مرغ ، حبوبات و مغزها ( بادام ، پسته و ... ) در این گروه قرار دارند کودکان در سنین مدرسه و نوجوانان در دوره بلوغ باید روزانه 3-2 واحد از این گروه مصرف کنند هر واحد از این گروه معادل 60 گرم گوشت ( 2 تکه متوسط خورشتی ) یا یک ران مرغ یا 60 گرم ماهی یا دو عدد تخم مرغ یا یک لیوان حبوبات پخته می باشد .
گروه گوشت و حبوبات برای تامین پروتئین و فسفر و ویتامینهای B1  ، B2  B6  ، B12   روی ، منیزیم و اهن است و برای خونسازی و رشد بدن لازم است .
مثال : اگر دانش آموزی در طول روز یک عدد تخم مرغ در وعده صبحانه ، 3 تکه گوشت  در وعده ناهار و یک لیوان  خوارک لوبیا در وعده شام مصرف کند مجموعا ً چند واحد  گوشت مصرف کرده است  3=1+5/1+5/0 : جواب

گروه شیرو لبنیات : شامل ماست ، شیر ، پنیر ، کشک و بستنی است یک واحد  از این گروه شامل  :
1-       یک لیوان ماست یا شیر
2-       60-45 گرم پنیر ( معادل دو قوطی کبریت )
3-       یک لیوان کشک مایع
4-       5/1 لیوان بستنی
دانش اموزان سنین مدرسه باید 3-2 واحد از این گروه را در روز مصرف کنند
این گروه  غذایی علاوه بر کلسیم و فسفر دارای پروتئین و انواع ویتامنهای A,B  است .
مثال : اگر دانش  آموزی در یک روز لیوان شیر و یک لیوان ماست و 60 گرم پنیر مصرف کند 3=1+1+1 واحد از این گروه مصرف کرده است .

گروه سبزی ها و میوه ها :
یک واحد سبزی برابر است با یک عدد گوجه فرنگی و خیار و.. یا نصف تا 3 لیوان عصاره سبزی ها یا نصف لیوان سبزی خرد شده شده یا پخته یا یک لیوان سبزی خام .
توجه : هر دانش آموزی در شبانه روز باید 5-3 واحد از گروه سبزی  را مصرف کنند . مثلاً اگر دانش اموزی یک عدد گوجه فرنگی و یک عدد خیار در صبحانه و یک  بشقاب سبزی خام در ناهار و نصف لیوان آب هویج در عصرانه و یک کاسه سالاد  در شام مصرف کند 5 واحد دریافت کرده است .
هر دانش آموزی در روز به 4-2 واحد میوه احتیاج دارد و یک واحد میوه برابر است با یک عدد میوه متوسط مثل سیب ، موز ، پرتقال و .. یا نصف تا 3 لیوان آبمیوه یا 3  لیوان از میوه های کوچک مثل گیلاس و انگور یا یک  قاچ 300 گرمی خربزه یا هندوانه
به دانش اموزان توصیه می شود یک واحد میوه در میان وعده صبحانه و یک وعده واحد میوه در عصرانه و یک واحد میوه شب قبل از خواب میل نمایند .
در صورت بروز چاقی در دانش آموزان توصیه می شود واحد های مصرفی از گروه نان  و غلات را کاهش دهند .
علاوه بر گروههای اصلی مصرف مقدار کمی از گروه متفرقه مواد غذایی بلامانع می باشد این گروه شامل انواع مواد قندی و           

چربی هاست شامل :
الف) شیرینی و مواد قندی مثل مربا ، شربت و قند و شکر ، انواع شیرینی های خشک و تر ، انواع پیراشکی ، آب نبات
ب) نوشیدنی ها مثل نوشیدنی های گاز دار ، چای ، قهوه ، انواع آبمیوه های صنعتی و پودرهای آماده مثل پور پرتقال

لطیفه های دانش آموزی

معلم:احمد صیغه ی زدن را صرف کن؟
احمد:آقا اجازه! زدم،زدی،دعوا شد!!

 

معلم:پسرم!سلطان حسین چگونه بر تخت سلطنت نشست؟
شاگرد:آقا چهار زانو!

 

شاگرد:آقا حرف اضافه چیه؟
معلم:همین سوال بی ربط تو!

 

مادر:حسن!تا کی می خواهی در رفتن به مدرسه لجبازی کنی؟
حسن:تا آخر خرداد ماه!

داستان آهنگر

حکیمی جعبه اى بزرگ پر از مواد غذایى و سکه و طلا را به خانه زنى با چندین بچه قد و نیم قد برد.

زن خانه وقتى بسته هاى غذا و پول را دید شروع کرد به بدگویى از همسرش و گفت: شوهر من آهنگرى بود که از روى بى عقلى دست راست و نصف صورتش را در یک حادثه در کارگاه آهنگرى از دست داد و مدتى بعد از سوختگى علیل و از کار افتاده گوشه خانه افتاد تا درمان شود.

وقتى هنوز مریض و بى حال بود چندین بار در مورد برگشت سر کارش با او صحبت کردم ولى به جاى اینکه دوباره سر کار آهنگرى برود مى گفت که دیگر با این بدنش چنین کارى از او ساخته نیست و تصمیم دارد سراغ کار دیگر برود.

من هم که دیدم او دیگر به درد ما نمى خورد برادرانم را صدا زدم و با کمک آن ها او از خانه و دهکده بیرون انداختیم تا لااقل خرج اضافى او را تحمل نکنیم.

با رفتن او، بقیه هم وقتى فهمیدن وضع ما خراب شده از ما فاصله گرفتند و امروز که شما این بسته هاى غذا و پول را برایمان آوردید ما به شدت به آنها نیاز داشتیم.

اى کاش همه انسان ها مثل شما جوانمرد و اهل معرفت بودند.

حکیم تبسمى کرد و گفت: حقیقتش من این بسته ها را نفرستادم. یک فروشنده دوره گرد امروز صبح به مدرسه ما آمد و از من خواست تا اینها را به شما بدهم و ببینم حالتان خوب هست یا نه!؟ همین.

حکیم این را گفت و از زن خداحافظى کرد تا برود.

در آخرین لحظات ناگهان برگشت و ادامه داد: راستى یادم رفت بگویم که دست راست و نصف صورت این فروشنده دوره گردهم سوخته بود.

خرس قرمز شکمو

در یک جنگل بزرگ و سبز، توی غاری کوچک، خرس قرمز و مادر مهربانش زندگی می‏کردند.

روزی خرس قرمز، تصمیم گرفت برای اولین بار، تنهایی به بیرون از خانه برود و به دنبال غذا بگردد. او رو به مادرش کرد و پرسید: «می‏توانم تنهایی بروم غذا پیدا کنم؟»

مادر کمی فکر کرد. او می‏ترسید، پسرش چیزهایی پیدا کند و بخورد که یک خرس نباید بخورد! اما برای اینکه خرس قرمز غذا پیدا کردن را یاد بگیرد، گفت: «برو پسرم. اما مواظب باش زیاد از خانه دور نشوی و هر چیزی را نخوری!»

خرس قرمز که دوست داشت هر کاری را زود یاد بگیرد، خیلی خوشحال شد. مادرش را بوسید و به بیرون از خانه دوید. چند قدمی از خانه دور شده بود که روی زمین چند دانه سیب سرخ درشت را دید. دهانش آب افتاد. با سرعت سیب‏ها را جمع کرد. پای درخت نشست و یکی یکی میوه‏ها را خورد. بعد هم دور دهانش را پاک کرد و دوباره به راه افتاد.

خیلی نرفته بود که سر راهش بوته‏ای پر از تمشک‏های آبدار و قرمز را دید. باز هم دهانش آب افتاد. با عجله تمشک‏ها را چید و خورد. بعد از این کار، دست‏های کوچکش را که از آب تمشک قرمز و چسبناک شده بود، حسابی لیسید.

او دوباره به راه افتاد. کمی گذشت که زیر درخت گردو رسید. یک سنجاب پشمالوی قهوه‏ ای را دید که روی شاخه‏ای بلند نشسته بود و تند تند پوست محکم گردوها را با دندان تیزش می‏شکست. دهان خرس قرمز، آب افتاد. با زحمت از درخت بالا رفت و گردوها را یکی یکی از روی شاخه‏ها کند و با دندان پوست آنها را شکست و خورد.

دیگر گردویی به شاخه‏ ها نمانده بود که خرس کوچولو، آرام از درخت پایین آمد. چند قدم آن طرف‏تر از درخت، سرو صدای چند میمون کوچک و بزرگ را شنید که در بالای درخت مشغول خوردن نارگیل بودند. خرس قرمز نمی‏دانست نارگیل چیست؛ اما فکر کرد باید میوه‏ی خوشمزه‏ای باشد که میمون‏ها آنها را با لذت می‏خورند. این بود که از درخت بالا رفت و با دست‏های کوچکش نارگیلی را چید. بعد، با زحمت زیاد، پوست نارگیل را شکست و شروع به خوردن کرد. میمون‏ها که برای اولین بار نارگیل خوردن یک خرس را می‏دیدند، تعجب کردند. کمی گذشت. خرس قرمز خواست یک نارگیل دیگر بچیند که ناگهان دلش درد گرفت. آنقدر درد دلش زیاد شد که نتوانست به خوبی از درخت پایین بیاید. برای همین محکم از بالای درخت به زمین افتاد. دلش را گرفت و بلند بلند گریه کرد. مادرش صدای او را شنید و به طرفش دوید.

خرس کوچولو از مادر و حیوانات خجالت کشید. چون آنها بچه خرسی به آن شکمویی ندیده بودند. او آنقدر خجالت کشید که مجبور شد چند روز از غار بیرون نیاید.